Tadeusz Wojewódzki, Powierzchowna, odwzajemniona sympatia

Za trzy lata skończę 50 – tke.

Zdarza się. Ale nie chodzi o wiek. Chodzi o lata pracy… Kilkadziesiąt firm. Kilkadziesiąt ról zawodowych, kilka zawodów. I jaka z tego korzyść? Dla innych? Żebym chociaż umiał odpowiedzieć na proste pytanie:  Jaka jest recepta na  dobre relacje w pracy?

Wystarczy popracować  5 lat by wiedzieć, że co praca, to inni ludzie. Inne zwyczaje, nawyki. W jednej może ci być super, a w drugiej fatalnie. Pomimo tego, że w obu zachowujesz się identycznie. No więc jak? Jest taki sposób, żeby było ok?

Recepty nie mam.

Osobiście polecam jednak powierzchowną, odwzajemnioną sympatię.

Sympatię, a nie przyjaźń czy koleżeństwo, żeby nie mylić pracy z domem czy towarzyskim spotkaniem. Praca jest miejscem szczególnym. Nie spotkałem takiego, który przebywał by w niej – z własnej, nieprzymuszonej woli. Należy więc  sądzić o tych, którzy w niej są, że czynią to nie z braku innego, bardziej atrakcyjnego zajęcia lecz  – dla zarobku. Banał?

Owszem, ale banał zlekceważony zamienia się szybko w życiowy problem. Nie chcesz mieć problemów z relacjami w miejscu pracy? Odwzajemniaj sympatię. Odwzajemniaj! To nie znaczy, że masz się z nią pchać do ludzi niczym sąsiad na twoje wesele.

Czyli sympatia odwzajemniona. Nie koniec na tym. Ona musi być powierzchowna. Nie jakaś tam wylewna, słowiańska, spoufalona, ale z dystansem. Bez osobistych pytań, zwierzeń z trudnego dzieciństwa, nieudanych małżeństw, problemów z teściową itp.

Powiesz, że takie relacje to żaden komfort w pracy. Ale nie o komfort tutaj chodzi lecz o święty spokój. Powierzchowna, odwzajemniona sympatia uchroni cię od tego, w czym siedzą inni, po dziurki w nosie i nie wiedzą, jak z tego wyjść. Z czego? Z kolesiostwa, kliczek, towarzystw wzajemnej adoracji, kółek zainteresowań towarzyskim, partyjniactwa itp. Z czynnego i biernego uczestnictwa w polowaniach na czarownice, sabatach, tajnych namawianych na winnych – niewinnych, zbiorowych i grupowych świństwach i świństewkach. Mało?

Pamiętaj o słowach o.m./c. /o mało co J/ 50 –latka: normalność w firmie, to powierzchowna, odwzajemniona sympatia

Tadeusz Wojewódzki

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

14 komentarzy “Tadeusz Wojewódzki, Powierzchowna, odwzajemniona sympatia”