Tadeusz Wojewódzki, Czy „dumny” musi niewiele różnić się od „durnego”?

Fonetycznie – różnica niewielka. A w życiu? Czy bycie dumnym z czegoś oznacza, że musimy bezwzględnie pozostawać w stanie zaślepienia na punkcie naszej dumy? W jakimś stopniu chyba tak.

Myślałeś nad tym z czego jesteś dumny? Wiem. Trudne. Zazwyczaj pytają o to z czego jesteś zadowolony. Ale to zupełnie inna sprawa. No więc do rzeczy: Czy rozpiera Cię duma na myśl o tym, że np. jesteś Polakiem? Pytanie wcale nie jest aż tak głupie na jakie wygląda. Bardzo wiele nacji dumnych jest z siebie. Pomijając sąsiadów – dumni są Anglicy. Chociaż nikt z nich nie wie jak umyć twarz pod bieżącą wodą, w angielskiej umywalce. No bo jak? Jeden kran z zimną wodą, drugi z gorącą. Oba blisko, ale nie aż tak, żeby wodę nabierać dłońmi i umyć twarz pod bieżącą wodą. Można tylko w stojącej. Zatkać umywalkę, nalać wodę i myć tę twarz w coraz brudniejszej wodzie. Zajęcie dla idioty. I jak? Można w takich warunkach pozostawać dumnym Anglikiem? Z niedomytą wiecznie twarzą? Okazuje się, że tak. Anglicy, których znam i wszyscy – o których słyszałem – przekonani są, że żyją w kraju najlepszym z możliwych, co powodem jest niewątpliwym i wystarczającym zarazem do – dumy.

Z takiej –wodno – kranowej perspektywy, to duma powinna nasz- Polaków – rozpierać. Przynajmniej na całą szerokość mieszalników do wody, bez których u nas życie jest nie do pomyślenia.

A co z tym durnym?

Czy duma musi być konsekwencją zaślepienia, mówiąc krótko – durnoty? Nie wiem czy koniecznie konsekwencją, ale jakoś tak te zjawiska zwykły się „pod paszki – prowadzać wzajemnie”. Dla mnie życie w kraju z dwoma kranami – zamiast jednego – byłoby przejawem zacofania cywilizacyjnego i higienicznego zarazem. Skoro im to nie przeszkadza, to w moim mniemaniu duma macza w tym palce i tyle.

Wiem, że jeden przykład niczego nie dowodzi i silnie nie argumentuje. Nie taka jednak jego tutaj rola. Ma tylko ilustrować zjawisko – zaciemniania rozumu przez dumę.

Dobrze jest dumnym być. Ale rozumniej – rozumnym…

Tadeusz Wojewódzki

 

Posłuchaj tego tekstu. Czyta sam Bogdan Dmowski

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Komentarz do “Tadeusz Wojewódzki, Czy „dumny” musi niewiele różnić się od „durnego”?”

%d bloggers like this: