Marzena Marczyk, Czym jest dla mnie słowo pisane?

Słowo jakie takie, jest dla mnie wartością niezwykle ważną. Określa i determinuje wszystkie relacje międzyludzkie. Jest wyznacznikiem osobowości i charakteru każdego człowieka. Decyduje o akceptacji, bądź jej braku w grupie społecznej, do której należę.

Żyjemy coraz częściej w świecie wirtualnym, kontaktujemy się w nim poprzez słowo pisane. Powstało nowe zjawisko społeczne – „netykieta”*, czyli zespół norm i zachowań, które można oceniać wyłącznie za pomocą słów. To szczególnie ważne, by umieć się odnaleźć w takim właśnie świecie. Wykreowanym przez to, co piszemy.

Drugim zjawiskiem, dla mnie istotnym, jest pokazanie siebie, swoich marzeń, dążeń i zasad poprzez to, co piszę i poddaję pod ocenę czytelnika, czyli teksty poetyckie i prozatorskie, które pokazuję w społeczności. Piszę o swoich przemyśleniach dotyczących świata, o uczuciach, które w danym momencie są dla mnie w jakiś sposób bardzo ważne. Dzielę się z innymi ludźmi, mniej lub bardziej udanie, kawałkami swojej duszy. Dlaczego właśnie wirtualnie? Bo tutaj jest łatwiej się otworzyć, być sobą, niż w prawdziwym świecie. Chociaż oczywiście i tu istnieje możliwość wyśmiania, zniszczenia, obrażania osoby piszącej. I trzeba mieć świadomość, że bywa to gorsze nawet niż w rzeczywistości.

Dlaczego więc podejmuję takie ryzyko? Bo mimo wszystko jest we mnie jak w każdym człowieku pragnienie bycia wśród ludzi, którzy myślą podobnie. Jest chęć ucieczki od kłopotów i problemów codzienności w świat, gdzie choć przez chwilę mogę poczuć się lepiej.

*słowo zaczerpnięte z książki Bartka Chacińskiego „wypasiony słownik najmłodszej polszczyzny”

 

Marzena Marczyk

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Komentarz do “Marzena Marczyk, Czym jest dla mnie słowo pisane?”