Lusill, Krocząc ku normalności

lusill, Krocząc ku normalności*

Syndrom OJ TAM, OJ TAM jest symbolem mentalności naszego społeczeństwa, sięgającym okresu PRL- u, a być może wywodzącym się z czasów sarmackiej szlachty. Jakkolwiek analizując zjawisko, zauważyć można, iż spełnia ono konkretną funkcję. W pewnym sensie ułatwia niektórym jednostkom społeczeństwa umniejszanie znaczenia problemów, najczęściej niewygodnych dla samych autorów tychże.
Takie stanowisko jest przejawem niefrasobliwości, wręcz ignorancji i jednocześnie braku umiejętności przewidywania konsekwencji jako efektów realizacji działań w systemie tandety. Jest ono nie tylko powodem dyskomfortu osób poszkodowanych lekceważącym traktowaniem, ale i źródłem nieszczęśliwych zdarzeń spowodowanych, tzw. czynnikiem ludzkim. Zjawisko to sprawia, iż jednostki, które doznały wielokrotnego poczucia bezradności, nieuczciwego wyzysku, totalnego marazmu – poddają się inercji, stają się pasywne.

W krajach Europy zachodniej, np. w Niemczech, Szwajcarii, bądź w odległej azjatyckiej Japonii – konsekwentne społeczeństwa traktują każdą jednostkę w bardzo poważny sposób. Szanują ustalone zasady, to z kolei pozawala im normalnie funkcjonować. Wydaje się, że dzięki temu funkcjonują wyżej, w kontekście rozwoju społeczno – ekonomicznego. Idea prosta w realizacji: krocząc ku NORMALNOŚCI – mamy szanse w przyszłości.

Ps. Kolejnym oczywistym przykładem dominacji syndromu OJ TAM…[spośród niezliczonych] jest m. in. zjawisko smogu w Polsce. W chwili obecnej uświadomione społeczeństwo zdaje sobie sprawę z zagrożeń życia i zdrowia wywołanych przez zanieczyszczenia powietrza substancjami kancerogennymi, a mimo tego lekceważy je. Większość nie podejmuje nawet wysiłku, by zastanowić się nad wyborem ochrony zdrowia najbliższych poprzez ochronę środowiska. Nie kojarzy się związku pomiędzy pozornie zaoszczędzonymi finansami [w ramach zakupu odpadów opałowych] a skonsumowanymi oszczędnościami celem ratowania zdrowia.
? Mentalność? Paradoks? Co się za tym kryje?

* – głos w dyskusji na temat felietonu o syndromie OJ tam, oj tam


Wybrane komentarze naszych Czytelników zamieszczamy w Dziale WARSZTATÓW. Są one – z jednej strony – cennym dla nas źródłem informacji o reakcjach naszych czytelników na teksty. A z drugiej – est to ścieżka kreowania nowych piór w felietonistyce. 🙂

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.