Tadeusz Wojewódzki, Syndrom Trzeciej Śruby

Nasza misja

Syndrom  TRZECIEJ ŚRUBY przejawią się – najogólniej – w tym, że fikcja /społeczna, organizacyjna, polityczna/przedstawiana jest ludziom tak realistyczne, że większość przekonana jest o jej realności i gotowa jest za nią się bić. Ludzie widzą bowiem “czarno na białym” jak jest. Widzą swoje /Rys.1,2,3 i 4/. Ba, nawet na Rys.5 – nie widzą fikcji. Inna to sprawa, że czasami do 5-tego nawet nie dochodzą. Są zdecydowanie za tym, żeby “robić – nie gadać”.

Tyle tylko, ze nie da się tego czegoś “zrobić”, skutecznie zrealizować. Tyle tylko, ze błąd tkwi w koncepcji, w teorii, w modelu. Jak trzecia śruba na naszych rysunkach. Trzecia śruba, która niby jest i wszyscy ją widzą. Dokumentują fakt jej istnienia przygotowaną dla niej specjalnie trzecią nakrętką…
Błąd, którego nie widać “w gadaniu”, szczególnie takim, które jest mocno emocjonalne i bardziej trafia do serca, niż do rozumu – dostrzeżesz łatwiej -jeśli sobie “ to coś”, przedstawisz graficznie, narysujesz.
O Syndromie Trzeciej Śruby będziemy pisali niejednokrotnie. Jest go wokół nas pod dostatkiem. Nie tylko dlatego, że ludzie są- jacy są , ale dlatego także, iż sama rzeczywistość “okłamuje nas” nieustannie -podpowiadając nie to, co najważniejsze i nie wtedy, kiedy potrzebujemy podpowiedzi już, tutaj teraz.
Jednak fałszywe tropy, atrapy rozwiązań i “zamki na lodzie” – to ludzie dzieła. Naszej niewiedzy, braku intelektualnej pokory, ludzkiej przyzwoitości czy należytej staranności.
Będziemy o tym rozmawiali tutaj bardzo konkretnie.
Na przykładach. Tutaj je znajdziecie….A potem poszukacie samodzielnie
 
Przykład 1.
Leczenie wypalenia zawodowego zamiast plemienności

Zobacz, jak to było z tą śrubą

Wcześniej odwoływałem się do rysunków. To nudna część naszego opowiadania. Idź po kawę Jak wrócisz – spróbuj doczytać i zrozumieć do końca. WAŻNE! To nie jest strata Twojego czasu! Zrozumiesz więcej – dla siebie, dla swoich najbliższych, dla nas
Na pierwszy rzut oka świat jest taki, jakim Ci się wydaje. Tym razem nie będzie to mapa myśli. Bardziej rysunek techniczny. Ale problem jest ten sam. Jak na tym rysunku*.
Tutaj – na pierwszy rzut oka wszystko jest na swoim miejscu i w należytym porządku. Są przecież nakrętki, 3 otwory, 3 śruby.
Rysunek jest OK i można przekazać go do realizacji.
 

Rys.1. Ładna, duża nakrętka rzuca się w oczy.Dalej – wszystko po 3
 
 
 
 
 
 
 
No, to roboty ? Dobrze, Panie inżynierze. Robimy:
 

Rys.2. Nakrętki- zgadza się – 3 sztuki
 
 
 
 
 
 
 
3 nakrętki – OK
 

Rys.3. Skoro są 3 nakrętki, to muszą być trzy nagwinowane pręty i otworzy, przez które przejdą. Otwory sa 3. OK.
 
 
 
 
 
 
 
3 otwory OK
 

Rys.4. Sa wreszcie 3 gwint do nakretek. Wiemy już jak skręciś całość konstrukcji
 
 
 
 
 
 
 
3 gwinty, OK!

Rys. 5. Gwint środkowy nie ma śruby! Nie sposób nagwintować powietrza! Ktoś wsadził nas na minę! Szkoda. Tak ładnie to wszystko wyglądało…
 
 
 
 
 
 
 
 
3 pręty NIE OK
—————–
  • rysunek ze strony: