Marzena Marczyk ,Duma i radość

Wczoraj, pierwszy raz od bardzo dawna, poczułam dumę z tego, że jestem Polką. Po 23 latach, kolejna Nagroda Nobla dla polskiej pisarki. Ranga tej Nagrody, jej charakter, ma niezaprzeczalny walor. Pokazuje, że laureat jest kimś, kto zmienia oblicze świata w swojej dziedzinie. I taka jest twórczość Olgi Tokarczuk. W swojej prozie przenosi nas w inny wymiar świata. Pokazuje zjawiska społeczne i obyczajowe, buduje fantastyczny świat ludzkich zachowań i relacji.

W laudacji, której wczoraj mieliśmy okazję wysłuchać, padły znamienne słowa: „Polska jest skrzyżowaniem Europy, a może nawet jej sercem.” Tak nas postrzega świat dzięki takim ludziom jak Olga Tokarczuk. To bardzo ważne słowa. „Serce” powinno być czyste, bić równo i dźwięcznie jak dzwon Zygmunta na Wawelu.

Nie może być skaz, ani fałszywych nut w tym wspólnym „narodowym” sercu. Każdy człowiek, który czuje się związany emocjonalnie i duchowo z tym krajem, każdy, kto siebie określa zaszczytnym mianem Polaka, powinien być dumny, że po raz kolejny świat patrzy na nas z uznaniem, a nie politowaniem. To wielkie święto i wielka radość, która powinna nas uczyć jak wspólnie pracować, jak doceniać każde osiągnięcie jednostki, bo to kolejna „cegiełka”, która buduje wizerunek nas wszystkich. Pani Oldze Tokarczuk należy się ogromne uznanie i wielki szacunek, że swoją twórczością wprowadza polską literaturę na wyżyny Parnasu, że wytycza nowe drogi w „Kosmosie literatury”, jak wspomniała w swoim wykładzie.

Wczorajsza uroczystość była dla mnie osobiście wielkim wydarzeniem. Wzruszające i piękne słowa wypowiadane pod adresem pisarki są odzwierciedleniem nadziei i wiary, że może nas, Polaków, łączyć nie tylko wielka tragedia, ale również wielka radość. I tego nam wszystkim chciałabym życzyć w atmosferze zbliżających się Świąt pojednania i wybaczania.

Cieszmy się tą chwilą, tym wzruszeniem, które ofiarowała nam polska noblistka jako najpiękniejszy świąteczny prezent.

Marzena Marczyk

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: